Infolinia: 22-844-03-98, 690-395-056
twoje-fototapety.pl

Nasz Blog

Styl minimalistyczny, czyli estetyka w klimacie IKEA

Styl minimalistyczny, czyli estetyka w klimacie IKEA
październik 17, 2017

Proste formy, jasne kolory, funkcjonalne sprzęty

Dziś skandynawski minimalizm przebojem wdarł się do naszych mieszkań. Lekkie, proste formy, pomysłowe rozwiązania i wygoda to coś, co pokochały tysiące Polaków. Podpowiadamy, jak urządzić efektowne mieszkanie w stylu minimalistycznym.

Czym charakteryzuje się styl minimalistyczny?

Styl minimalistyczny stoi w opozycji do klasycznej estetyki. Porządne w nim jest wszystko to, co innowacyjne. W Polsce mieszkania w stylu minimalistycznym najczęściej nawiązują do skandynawskiej estetyki. Kolory ścian, meble i dodatki zostają dobrane tak, aby tworzyć wrażenie możliwe największej przestrzeni. Na ścianach dominują biele, błękity i szarości, a na podłogach naturalne drewno i dywany. Dekoracje to najczęściej fototapety, reprodukcje obrazów i plakaty z motywami natury, geometrycznymi wzorami lub panoramą miasta.

Meble oraz dodatki zrobione są z naturalnych materiałów, a przez okna nieprzesłonięte firanami i zasłonami sączy się słoneczne światło. Sprzęty zwykle ustawione są na podwyższonych nóżkach, przez co wydają się lżejsze. Mogą być utrzymane w barwie naturalnego drewna lub bieli. W stylu minimalistycznym pożądane są również mocniejsze akcenty kolorystyczne, które dodają charakteru aranżacji. Wszystko to tworzy przytulną przestrzeń, doskonale sprawdzającą się w mieszkaniach dla całej rodziny, w której intensywnie toczy się życie.

 

Błędy, które zepsują aranżację

Zobacz, czego unikać tworząc aranżację w stylu minimalistyczny:

  • Masywne meble – Ciężkie bryły zaburzą lekki charakter aranżacji. O wiele lepiej w stylu minimalistyczny sprawdzą się lekkie meble. Niektóre z nich warto dodatkowo odsunąć od ścian.
  • Przewaga ciemnych kolorów – Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia. Dlatego tworząc minimalistyczną aranżację, dbaj o to, aby przeważały w niej delikatne barwy z dodatkiem elementów w ciemniejszych tonacjach.
  • Liczne bibeloty – Minimalistyczne mieszkanie powinno być funkcjonalne. Blaty, parapety i komody pozbawione bibelotów będą łatwe do utrzymania w czystości. Co więcej, dzięki nim w pomieszczeniu będzie panował przyjemny minimalizm.
  • Idealny porządek – Pomieszczenia w stylu skandynawskim powinny tętnić życiem. Dlatego nie muszą być idealnie uporządkowane – książka pozostawiona przy łóżku czy koc na oparciu kanapy to elementy, które są jak najbardziej pożądane.

Najpopularniejsze motywy w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny nie jest homogeniczny. Znajdzie się w nim miejsce zarówno na malarstwo, grafikę, jak i fotografię. W mieszkaniach urządzonych w tym stylu świetnie sprawdzą się dekoracje o tematyce natury. Dobrze będą wyglądały tu także fototapety z nowoczesną architekturą lub mostami, dekoracje w geometryczne desenie, naklejki z florystycznymi motywami oraz reprodukcje obrazów współczesnych malarzy. To dekoracje, które świetnie sprawdzą się we wnętrzu i naprawdę niewiele kosztują.

Efektowne dekoracje do minimalistycznego mieszkania. Garść inspiracji.

  • Fototapety – Świetne do udekorowania salonu lub sypialni. Pięknie prezentują się na ścianie za łóżkiem lub meblami wypoczynkowym. W wersji laminowanej dobrze sprawdzą się w łazience lub kuchni, ponieważ są odporne na wilgoć. Co ważne, odpowiednie motywy mogą znacznie optycznie powiększyć pomieszczenie.

 

Fototapeta minimalistyczna do jadalni - trójkąty.

Fototapeta czarne trójkąty na białym tle, bardzo prosta w swojej formie, ożywia biel przestrzeni. Geometryczne motywy są często wykorzystywane jako motyw dekoracji, gdzie ważnym przesłaniem jest minimalizm.

 

 

Fototapeta do salonu - molo.

Molo prowadzące nasz wzrok w sina dal, wprowadza nastrój spokoju, relaksu a jednocześnie kreuje optyczne powiększenie przestrzeni.

Fototapety, które pozwolą Ci osiągnąć podobne efekty znajdziesz tutaj.

 

  • Panele szklane – To rozwiązanie doskonałe do kuchni i łazienki. Z powodzeniem mogą zastąpić płytki. Są piękne i łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo mogą zostać podświetlone po całości lub na brzegach diodami LED, dzięki czemu tworzą w pomieszczeniu przytulny klimat.

 

Panel szklany w stylu minimalistycznym do kuchni - białe fale. Panel szklany do łazienki - turkusowa mozaika.

 

  • Obrazy na szkle, obrazy na plexi – Są efektowną alternatywą dla reprodukcji na płótnie. Prezentują się bardzo ekskluzywnie. Montowane są na dystansach, przez co nie przylegają bezpośrednio do ściany. Co ważne, bez problemu można wymieniać grafikę znajdującą się pod szkłem.

 

Obrazy na pleksi do pokoju młodzieżowego - portrety dziewcząt. Obrazy na szkle z kwiatami.

 

  • Naklejki na meble – Dzięki nim nudne drzwi szafy lub fronty szuflad mogą zyskać nowe życie. Naklejki na meble to doskonały sposób na nietuzinkowe ożywienie przestrzeni. Klienci często montują je na drzwiach przesuwnych, tworząc unikalną i funkcjonalną dekorację.

 

Naklejka z brzozami na szafę. Naklejki na szafki kuchenne - niebieskie łuski.